ویژگی های تغذیه ای عسل
۱۳۹۷/۰۷/۲۸

عسل در میان دانشمندان

ارسطو، فیلسوف بزرگ یونانی، عقیده دارد عسل خواص ویژه ای دارد که اثری استثنایی بر جسم آدمی می گذارد. همچنین دموکریت، فیلسوف مشهور یونانی که بیش از صد سال عمر کرد، با غذا عسل می خورد. وقتی از او سوال شد چگونه می توان سلامتی را حفظ کرد، در پاسخ گفت: «عسل بخورید و بدن را با روغن ماساژ دهید.»

جالینوس حکیم نیز معتقد بود عسل در درمان بعضی از بیماری ها اعجاز می کند. او برای درمان مسمومیت ها، امراض معده و سرطان جوف دهان از عسل استفاده می کرد.

فیثاغورث، در آثار پزشکی خود تایید می کند که عسل خواص پزشکی قابل ملاحظه و بسیار متنوعی دارد. وی و پیروانش از شیوه غذایی منحصر به گیاه و عسل پیروی می کردند . بقراط که ۲۵۰۰ سال پیش می زیست، ۱۰۷ ستا عمر کرد. او پیوسته عسل می خورد و در درمان بیشتر بیماری ها به خصوص زخم ها عسل تجویز می کرد.

ابن سینا در کتاب قانون خود ده ها نسخه بر پایه موم و عسل ارائه داده کرده و خواص شفابخش عسل را در درمان انواع بیماری ها یادآور شده است. وی می نویسد: «عسل در هنگام زیاد شدن بلغم، اندرون را تقویت، نیرو را زیاد و اشتها را باز می کند». به عقیده وی، عسل غذایی است که در سلامت و تقویت بدن موثر است؛ عسل حافظه را نیرو می بخشد و گذشته را در ذهن زنده می کند و اندیشه را پاک و زبان را می گشاید.

در یک درمانگاه اختصاصی در زوریخ – که ۵۰ سال پیش به وسیله دکتر بیرشربنر تاسیس شده است- انواع بیماری های با روش دقیق گیاه خواری همراه با عسل درمان می شود. به عقده بنیان گذاران این درمانگاه، آدمی برای داشتن تندرستی کامل باید از خوراکی های طبیعی مرکب از سبزیهای تازه و میوه ها، فرآورده های لبنی و بجای قند از عسل استفاده نماید.

تجربیات پزشکی نشان داده است که انگور در درمان بیماری های کبد، پوره سیب زمینی در درمان بیماری معده و کومیس (شیر تخمیرشده مادیان، الااغ  و گاو) و داروی سل مفید است و در صورتی که این فرآورده ها با عسل استفاده شوند، اثرشان تشدید می شود.

امروزه در طب سنتی و گیاهی، عسل به دلیل خواص و طعم استثنایی خود اهمیت زیادی دارد و می تواند به تنهایی یا همراه با سایر گیاهان دارویی مورد استفاده قرار گیرد. معمولا در این روش از عسل برای شیرین کردن جوشانده، دم کرده، خیسانده های گیاهی مخلوط با عصاره و پوره میوه ها، سبزی ها، همراه با پودر(ساییده) گیاهان و به طور کلی در تهیه پمادها، ضمادها و همچنین سایر مصارف بهداشتی و طبی استفاده می شود.

در حال حاضر، گیاه درمانی به علت تاثیر تدریجی گیاهان دارویی در مقایسه با داروهای شیمیایی، مورد توجه زیادی قرار دارد و از حالت تجربی بدوی و از پوسته جادویی و اسرارآمیز خود درآمده و تاثیر آن ازنظر بالینی و علمی به اثبات رسیده است.

در روش گیاه درمانی با عسل باید نوع بیماری، به خصوص بیماری های حاد و مزمن دقیقا تشخیص داده شود و سپس برای معالجه آن اقدام گردد و این کار فقط به عهده پزشک معالج است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *