عسل در تاریخ، قرآن و روایات
۱۳۹۷/۰۷/۲۸
عسل و زرشک
۱۳۹۷/۰۹/۰۴

نکات قرآنی در مورد عسل

در آیات که صراحتا عسل را شفای مردمان دانسته، پیام ها و نکاتی وجود دارد که به برخی از آنها به طور مختصر اشاره می شود:
۱. یکی از ماموریت های زنبورعسل، حرکت و انتخاب مسکن براساس غریزه ای است که خداوند در نهاد او قرار داده است(ثم کلی…).
۲. در آیه ۶۷ این سوره نیز آمده است که انسان از میوه ها، نوشیدنی مست کننده می سازد(تتخذون منه سکرا…)؛ ولی حیوان از گل ها و میوه ها عسل شفابخش می سازد.
۳.عسل، عصاره انواع میوه هاست؛ (کلی من کل الثمرات…)
۴. اعجاز خلقت این است که یک کارخانه عسل سازی در شکم حیوانی کوچک قرار داده شده است؛ (یخرج من بطونها…)
۵. گیاهان و گلها، خواصی درمانی دارند که از طریق عسل دردهای ما را درمان می کنند؛ «فیه شفا للناس» (ناگفته پیداست که عسل شفای همه دردها است)
دانشمندان از طریق تجربه به این حقیقت رسیده اند که زنبورهنگام ساختن عسل آن چنان ماهرانه عمل می کند که خواص درمانی و دارویی گیاهان کاملا محفوظ می ماند.
۶. خانه سازی، موم سازی و عسل سازی در کنار زهرسازی، توسط زنبور از نشانه های قدرت الهی است.
۷. رنگ عسل، براساس آن که زنبور بر چه گل و میوه ای نشسته و ازآن استفاده کرده، متفاوت است. تنوع رنگ ها علاوه بر اینکه گویای تنوع سرچشمه های به دست آوردن آن است، تنوعی برای ذوق ها و سلیقه ها به شمار می رود؛ خداوند در این آیه، این نکته را با عبارت «شراب مختلف الوانه » بیان کرده است.
۸. خداوند در این آیه، عسل را برای انسان ها (للناس) معرفی می کند. زنبورها در مدت کوتاه عمرشان چندین برابر غذای مورد نیاز خود را در کندو ذخیره می کنند. اگر باز هم به منابع قندی و شهد گل دسترسی یابند، دوباره آنها را ذخیره خواهند کرد؛ زیرا آنها تنها برای خود عسل تولید نمی کنند، بلکه برای سلامتی همه انسان ها تلاش می کنند.
امامان معصوم(ع) نیز در روایات های گوناگون، ارزش غذایی و خواص دارویی زیادی برای عسل یان کرده اند. از امام صادق(ع) نقل شده است که پیامبر اسلام (ص) بسیار به عسل علاقه داشتند ودرباره آن فرمودند: «علیکم بالشفاء من العسل و القرآن.» بر شماست که شفاء را از عسل و قرآن بگیرید.
منبع: عسل درمانی/ جمشید خدادادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *