عسل در میان دانشمندان
۱۳۹۷/۰۷/۲۸
ترکیبات عسل
۱۳۹۷/۰۷/۲۸

ویژگی های تغذیه ای عسل

از جمله ویژگی های مهم عسل، خاصیت میکروب کشی آن است. عسل یک ضدعفونی کننده طبیعی است. تحقیقات انجام شده در سال های اخیر نشان می دهد گذاشتن آن بر روی زخم ها مانع عفونت می شود. از آنجایی که عسل حاوی مواد آنتی باکتریایی است، می تواند به خوبی باعث بهبود زخم ها شود. عسل نوعی تشعشعات رادیواکتیوی نیز دارد که این امر می تواند در مبارزه با عفونت ها موثر باشد.

 1. عسل به راحتی هضم می شود. ملکول های قند موجود درآن می تواند به راحتی به سایر قندها تبدیل شوند؛ به همین جهت حتی حساس ترین معده نیز می تواند آن را به سادگی هضم کند.
 2. عسل منبع بسیار خوبی از آنتی اکسیدانها است و به همین دلیل نقش بزرگی در جلوگیری از سرطان و همچنین بیماری های قلبی دارد.

۴.سطح کالری عسل پایین است. کالری عسل در مقایسه با سایر مواد قندی ۴۰ درصد کمتر است؛ بدین ترتیب هرچند انرژی عسل بسیار بالاست، اما به وزن بدن شخص نمی افزاید.

 1. عسل به سرعت در خون پخش می شود. وقتی عسل با میزان مناسبی آب مخلوط شود، پس از ۷ دقیقه در جریان خون پخش می شود و با آزادسازی ملکول قند، به عملکرد بهتر مغز که اصلی ترین مصرف کننده قند در بدن است، کمک می کند و مانع بروز خستگی می شود.
 2. عسل در سلامت و ساخت عوامل خونی موثر است. عسل بخش مهمی از انرژی مورد نیاز برای ساخت عوامل خونی را تامین می کند. افزون بر این، باعث تمیز شدن خون می شود و جریان خون را تنظیم و آسان می کند و مانع بروز مشکلات عروقی و تصلب شرایین می شود.
 3. هرگز فاسد نمی شود، جهت نگهداری احتیاج به یخچال ندارد و می توان آن را در دمای اتاق نگهدای کرد.
 4. عسل در درمان آلرژی های فصلی ساکنان مناطقی که عسل آن از گل های همان منطقه به دست آمده، بسیار مفید است.
 5. عسل به سبب داشتن گلوکز و فروکتور، باعث تولید انرژی سریع (سوختن گلوکز) و طولانی (سوختن فروکتوز) می گردد. مصرف مرتب عسل برای تقویت قوای جنسی و درمان ناتوانایی های آن بسیار موثر است؛ لذا از عسل با روشهای مختلف و با ترکیب با عصاره گیاهان موثر در درمان این ناتوانایی ها می توان بهره گرفت.
 6. عسل تنها غذایی است که استفاده از آن باعث نابودی چرخه طبیعت نمی شود.
 7. عسل علاوه بر آنکه غذای خوبی به شمار می آید، می تواند به عنوان یک داروی مفید نیز مورد استفاده قرار گیرد. بسیاری به این ماده غذایی لقب اکسیر طول عمر داده اند و معتقدند که مصرف آن می تواند طول عمر را افزایش دهد.
 8. عسل یکی از مواد مفید برای مبارزه با قارچ ها و میکروب ها به شمار می آید و می تواند پینه ای دست و پا را التیام بخشد.
 9. عسل در سلامتی و محکم ساختن دندانها و لثه نقش دارد و رنگ دندان را سفیدتر می کند.
 10. عسل برای روده بسیار مفید است.
 11. عسل سستی و بی حالی عضلات را رفع می کند.
 12. پادزهر خوبی برای سموم، به خصوص مسمومیت های غذایی به شمار می رود.
 13. عسل منبع خوبی برای تامین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن است.
 14. ترکیبات آروماتیک یا همان عطر و رایحه عسل که مجموعی از عطر و طعم گل و گیاهان طبیعت است، نشاط خاصی را به فرد تغذیه کننده از عسل می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *