نکات قرآنی در مورد عسل
۱۳۹۷/۰۷/۲۸
گرده گل چیست
۱۳۹۷/۰۹/۲۲

عسل و زرشک

درمان های طبیعی برای بیماریهای ریوی

۱- نسخه کمک به درمان برخی انواع بیماری های ریوی :

عصاره و شربت میوه زرشک برای درمان برخی انواع بیماری های ریوی به کار می رود.

هشدار؛ زرشک و فرآورده های آن برای اسخاصی که سرفه می کنند مناسب نمی باشد و از این نظر باید با عسل مصرف شود.

۲- نسخه ضدعفونی کننده خفیف تنفسی

مصرف روزانه مقداری میوه زرشک برای کاهش عفونت های تنفسی سودمند می باشد.

۳- نسخه موثر در کاهش انقباض برونشی

تنتور زرشک که اغلب با گیاهانی مثل جنتیانا ترکیب می گردد معمولا ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پیش از هر وعده غذایی (۵- ۲ میلی لیتر در هر بار) برای کاهش انقباض برونشی کابرد دارد.

۴- نسخه خلط آور

روزانه مقداری میوه زرشک به عنوان خلط آور مصرف شود.

۵- نسخه درمان حمایتی تنگی نفس

چنانچه آب زرشک را با آب سیب به مقدار مساوی مخلوط نموده و معادل نصف آب زرشک آب لیمو اضافه کرده، و به آن مقداری شکر افزوده و به قوام آورند تا بسته شود معجونی به دست می آید که در درمان تنگی نفس بسیار موثر می باشد. همچنین عنوان شده است مصرف میوه زرشک در رفع خفقان و بهبود تنگی نفس سودمند است.

۶- نسخه رژیم غذایی مناسب مبتلایان به آسم

زرشک خشک را در هاون بکوبید و ۱۰ گرم آن را در یک دسی لیتر آب دو ساعت خیس نمایید سپس ظرف آن را روی حرارت قرار دهید تا یک دقیقه بجوشد سپس بگذارید خنک شود هر روزسه تا چهار بار و هر بار نیم فنجان از آن را میل کنید.

بیماری های کلیوی :

۱- نسخه پیشگیری از اختلالات کلیوی :

به عنوان داروی معالج کلیه و مثانه از نسخه ذیل استفاده نمایید؛ مقدار ۳ تا ۴ گرم میوه یا پوست ریشه گیاه زرشک را که قبلا کوبیده شده باشد در یک لیوان آب جوش ریخته، مدت نیم ساعت باقی بگذارید تا دم بکشد سپس آن را صاف کرده روزی سه بار هر بار یک فنجان میل کنید.

همچنین در داروهای سنتی کشور رومانی از پوست ریشه و ساقه زرشک در درمان بیماری های کلیوی استفاده شده است. برای درمان بیماری های کلیوی نیز که در اثر حررات زیاد باشد توصیه می شود که از نوشیدنی های مرطوب و خنک مانند شربت زرشک استفاده نمایید.

۲- نسخه مدر :

روزانه مقداری میوه زرشک به عنوان مدر مصرف نمایید. زرشک با آب افسنتین جهت معالجه سختی ادرار کردن توصیه شده است. پوست ریشه زرشک نیز مدر بوده و در رفع مشکلات ادراری موثر می باشد.

۳- نسخه ضدعفونی کننده خفیف ادراری :

میوه زرشک و آب آن به عنوان ضدعفونی کننده خفیف ادراری مورد مصرف دارد. همچنین بربرین حاصل از پوست ریشه زرشک عامل عفونت مجاری ادرار (اشرشیاکولی) را از بین می برد.

۴- نسخه موثر در درمان آب آوردن بافت های بدن، خیز واسیت (تجمع آب در حفره شکم)

معمولا علت آب آوردن بدن (استقساء) خیز و اسیت بدکار کردن کلیه ها و دستگاه گردش خون است. مصرف میوه زرشک درمان کننده ناراحتی ها و عوارض حاصله از استقساء می باشد. آب زرشک نیز برای درمان استقساء و سردی احشاء ضروری است. در مغولستان زرشک را برای خارج کردن رطوبت بکار می برند.

نسخه کمک به دفع سنگ های کلیوی

جوشانده پوست خشک ریشه گیاه زرشک همراه با عسل برای دفع سنگ های کلیوی سودمند است. برای تهیه جوشانده پوست ریشه زرشک، ۲۵ – ۲۰ گرم پوست خشک ریشه را پانزده دقیقه در یک لیتر آب خیس کرده و بعد ظرف محتوی آن را روی شعله می گذارند تا بجوشد سپس آن را صاف کرده، با عسل شیرین می کنند و هر روز سه فنجان از آن را می نوشند. مصرف زرشک و آب تازه آن نیز در این مورد نافع می باشد.

بیماری های کبد :

امروزه که افزایش روزافزون آلودگی های زیست محیطی، کاربرد بی رویه سموم آفت کش و مصرف بیش از حد داروهای شیمیایی منجر به گسترش بیماری ها و اختلالات کبدی شده است، با در نظر گرفتن خواص دارویی زرشک در درمان موثر اختلالات کبدی، شایسته است از تولید فراوان این محصول بومی ایران استقبال کرده، مزایای «اکسیرسرخ» سرزمین مان را به جهانیان بشناسیم.

نسخه تقویت عملکرد کبد :

زرشک دوست کبد است. مصرف زرشک و آب تازه آن عملکرد کبد را تقویت کرده و مسکن حررات آن می باشد. در ضمن مصرف میوه زرشک مخلوط با ادویه های گرم مانند سنبل الطیب تقویت کننده و پاک کننده کبد بوده و در رفع انسداد آن مفید است.

دم کرده پوست ریشه درختچه زرشک نیز مقوی کبد سرد است و اگر دم کرده آن با سرکه خورده شود درد کبد و انسداد مجاری کبد و ورم آن را مرتفع می سازد. اگر از دم کرده پوست ریشه درختچه زرشک برای حقنه استفاده نمایند برای پاک کردن کبد بسیار نافع است.

از جوشانده پوست ریشه زرشک مطابق نسخه درمان اختلالات کبدی هم می توان استفاده کرد این جوشانده برای کبد سودمند است و عملکرد آن را منظم می کند.

منبع : کتاب زرشک / مهندس شهرام مقصودی

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *